ساخت باربیکیو با ساده ترین روش در منزل!

ساخت باربیکیو با ساده ترین روش در منزل!

یکی از ابزارهای پرکاربرد برای پخت و پز غذا در حیاط منزل و باغ، باربیکیو است. با استفاده از باربیکیو، می‌توانید انواع سبزیجات و گوشت‌ها را به راحتی کباب کنید و در کنار خانواده و دوستان، لحظات خوبی را سپری نمایید. ساخت باربیکیو با استفاده از آجر و ملات، بسیار راحت است و می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید. برای آشنایی با مراحل ساخت باربیکیو و اهمیت انتخاب آجر مناسب برای آن، با ما همراه باشید…

باربیکیو چیست؟

باربیکیو چیست؟ - ساخت باربیکیو
باربیکیو یکی از وسایل پخت و پز است که به دلیل ماهیتش، در فضای آزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این وسیله، می‌توانید انواع سبزیجات و گوشت‌ها را با گرمای غیر مستقیم آتش یا ذغال، کباب کنید. در نتیجه، خوراکی‌های شما گریل نمی‌شود، بلکه با فاصله از آتش، به صورت کبابی پخته می‌شوند.
باربیکیو در انواع سنگی، آجری، گازی، برقی و… وجود دارد. افرادی که علاقه‌مند هستند غذایشان با طعم آتش چوب پخته شود، می‌توانند باربیکیو‌های سنگی، فلزی یا آجری را تهیه نمایند. باربیکیوهای آجری، حتما باید با آجر نسوز ساخته شوند. در باربیکیوهای برقی، غذا توسط داغ شدن المان‌ها کباب می‌شود و در باربیکیوهای گازی، توسط گرمای غیر مستقیم شعله‌های آتش.
از آنجایی که در حین کبابی کردن غذا، دود و بخار زیادی از آن متصاعد می‌شود، باربیکیو تنها مختص فضای بیرون از خانه است و در صورت استفاده از آن در فضای داخل خانه، علاوه بر دوده زدن سقف، آلودگی لوازم منزل و باقی ماندن بو در فضای خانه، احتمال سوختن و آتش گرفتن خانه نیز وجود دارد.

مطالعه بیشتر 🧱  آجر سبک چیست؟ بررسی ۸ مورد از مزایا آن!

تاریخچه باربیکیو

تاریخچه باربیکیو - ساخت باربیکیو
دودی و کباب کردن غذاها، کاری است که از زمان پیدایش بشریت انجام می‌شده و نمی‌توان تاریخ دقیقی برای آن مشخص کرد. از زمانی که انسان با آتش آشنا شده، از آن برای پخت غذا استفاده می‌کند.
در هندوستان، از زمان قدیم تاکنون، به دودی کردن انواع ماهی‌ها، باباکوا گفته می‌شود. پس از تصرف این کشور توسط اسپانیا، مردم اسپانیا این لغت را به فرهنگ لغات خود اضافه کردند و به مرور زمان، از باباکوا به باربیکیو تغییر نام دادند. به مرور زمان، با گسترش این واژه در سرتاسر اروپا و قاره‌های دیگر، کباب کردن غذا با نام باربیکیو شناخته شد.
برای اولین بار، باربیکیو‌های آجری توسط آمریکایی در دهه ۱۹۵۰ ساخته شد و مردم برای اینکار، اجاق‌های مخصوصی با استفاده از انواع آجر مانند آجر لفتون و… را ساختند.
در حال حاضر، در اکثر کشورهای دنیا، به روش کباب کردن انواع گوشت، ماهی و سبزیجات، باربیکیو گفته می‌شود. در ایران نیز، معمولا از روش به سیخ کشیدن و کباب کردن، برای پخت غذا با آتش استفاده می‌شود.

مطالعه بیشتر 🧱 پودر بندکشی چیست و چه کاربردی دارد؟

ساخت باربیکیو با آجر نسوز

ساخت باربیکیو با آجر نسوز
برای ساخت انواع باربیکیو، از مصالح نسوز و مقاوم به آتش مانند آجر نسوز انگلیسی استفاده می‌کنند. از آنجایی که دمای اجاق برای مدت زمان زیادی بسیار بالاست، مصالح آن باید مقاومت بسیار زیادی داشته باشند و به راحتی دچار سوختگی یا خرابی نشوند.
در زمان خرید آجر برای ساخت انواع باربیکیو، باید به ابعاد، میزان تحمل دما و همچنین ویژگی‌های بصری مانند رنگ و زیبایی آن توجه نمایید. بهتر است رنگ آجر‌ها با رنگ نمای ساختمان و حیاط، همخوانی داشته باشد. مصالح دیگری که به آن‌ها نیاز خواهید داشت عبارتند از:

 • سیمان مرغوب؛
 • ماله؛
 • بیل یا بیلچه؛
 • تراز؛
 • طناب؛
 • تخته سنگ فرش؛
 • کمچه؛
 • یک جفت دستکش پارچه‌ای؛
 • متر؛
 • استانبولی؛
 • سینی ذغال باربیکیو.

دقت نمایید که اگر در زمان خرید، آجر‌هایی مانند آجر سفال که تحمل گرمای بیش از حد را ندارند، انتخاب نمایید، احتمال اینکه پس از ساخت باربیکیو، در همان بار اول استفاده، سازه تخریب شود، وجود دارد.

مطالعه بیشتر 🧱 بلوک لیکا چیست؟ بررسی ۶ مورد از ویژگی های مهم آن!

چرا در ساخت باربیکیو از آجر نسوز استفاده کنیم؟

چرا در ساخت باربیکیو از آجر نسوز استفاده کنیم؟
آجرهایی مانند آجر شاموتی که به آجرهای نسوز معروف هستند، علاوه بر زیبایی و طرح‌های دلچسبی که دارند، مقاومت بسیار بالایی داشته و می‌توانند گرمای بیش از حد را تحمل نمایند. به همین دلیل، در ساخت بناها و کارگاه‌هایی که در معرض گرما و آتش قرار دارند، از این نوع آجر‌ها استفاده می‌شود. حتی اگر باربیکیو در فضای باز هم قرار داشته باشد و به دور آن هیچ وسیله اشتعال‎زایی وجود نداشته باشد، با استفاده از آجرها نسوز، عمر سازه را بیشتر کرده و می‌توانید برای سال‌های متوالی، از باربیکیوی خود استفاده نمایید.
با انتخاب این نوع آجر، می‌توانید باربیکیوی خود را با خیال راحت در بالکن یا نزدیک خانه بسازید و از اشتعال یا ترکیدن آجر‌های آن، نگرانی نخواهید داشت. برخی از شناخته شده‌ترین مزایای استفاده از آجر‌های نسوز برای ساخت باربیکیو عبارتند از:

 • مقاومت آجر‌ها در برابر بارش باران‌های اسیدی؛
 • تثبیت رنگ در برابر آتش، شستشو و تابش مستقیم نور خورشید؛
 • ضد آتش بودن؛
 • مقاومت بالا در برابر فشار و وزن زیاد؛
 • مقاومت در برابر تغییر دمای ناگهانی (گرم به سرد و سرد به گرم)؛
 • دوستدار محیط زیست (در صورت شکستن یا پودر شدن، آسیبی به خاک و محیط زیست نمی‌زند)؛
 • قیمت پایین به نسبت آجرهای دیگر.

مطالعه بیشتر 🧱 آجر تراکوتا چیست و چه کاربردی دارد؟

نکاتی که در هنگام نصب و استفاده از باربیکیو باید رعایت شوند

نکاتی که در هنگام نصب و استفاده از باربیکیو باید رعایت شوند - ساخت باربیکیو

 • قبل از شروع به ساخت، مکان مناسبی را برای آن انتخاب نمایید.
 • بهتر است فضای انتخابی، خارج از محیط خانه (ترجیحا بیرون از بالکن) و در فاصله مناسبی از منزل و درختان باشد.
 • در زمان ساخت، به تراز بودن آجر و مصالح دقت نمایید. این کار از کج شدن سازه جلوگیری می‌کند.
 • در زمان روشن کردن اجاق باربیکیو، بهتر است از موادی مانند بنزین استفاده نکنید و ترجیحا، آتش را با مواد طبیعی مانند پوشال و کاغذ روشن نمایید.
 • پس از خاموش و خنک شدن باربیکیو، تمام قسمت‌های داخلی آن را به خوبی تمیز نمایید. تا وقتی که کمی درون آن گرم است، چربی‌ها و آلودگی‌ها، راحت‌تر پاک می‌شوند.
 • در صورتی که برای باربیکیوی خود سیستم گازی تعبیه نمودید، پس از هر بار استفاده، از خاموش بودن شیر گاز آن مطمئن شوید.

مطالعه بیشتر 🧱 بندکشی آجر به چه معناست و چرا انجام دادن آن واجب است؟

مراحل ساخت باربیکیو خانگی

مراحل ساخت باربیکیو خانگی
مرحله اول: پس از مشخص کردن مکان دقیق ساخت و نصب باربیکیو، باید اندازه و مدل آن را مشخص نمایید. سینی ذغال شما، اندازه باربیکیو را مشخص می‌کند.
مرحله دوم: در این مرحله باید مصالح را آماده نمایید. برای آماده‌سازی ملات، استانبولی را با کمی آب پر کرده و ماسه، سیمان و شن را به نسبت یک پنجم جدا نموده و با یکدیگر مخلوط نمایید و به آب اضافه کنید. ملات نباید خیلی شل یا خیلی سفت باشد. سپس، ملات را بر روی کف طرح باربیکیو به طور صاف پخش کنید.
مرحله سوم: پس از پخش ملات روی کف سازه، نوبت آجرچینی می‌رسد. با یک ریسمان یا طناب کوچک، مسیر آجرچینی را مشخص نموده و آجر‌ها را طبق همان، با دقت بچینید. پس از هر ردیف آجر چینی، با استفاده از تراز، میزان بودن آجر‌ها را بررسی کنید. اگر سطح اولیه تراز نباشد، سطوح بعدی دچار کجی و ناهمواری می‌شود.
مرحله چهارم: آجر‌ها را به اندازه‎ای بچینید که ارتفاع باربیکیو، با قد شما همخوانی داشته باشد و بتوانید بدون اینکه خم شوید یا خودتان را به بالا بکشید، کباب را بررسی کرده و به راحتی با بادبزن کار کنید.
مرحله پنجم: آجر‌هایی که روی سطح بالایی باربیکیو قرار دارند، باید به گونه‌ای چیده شوند که سینی ذغال را به خوبی نگه دارند.

 

مطالعه بیشتر 🧱 گابیون بندی چیست؟ معرفی ۸ کاربرد جالب آن!

ایده برای ساخت باربیکیو با آجر نسوز در فضاهای مختلف

ایده برای ساخت باربیکیو با آجر نسوز در فضاهای مختلف
فضایی که برای ساخت انواع باربیکیو در نظر می‌گیرید، باید مطابق با نوع باربیکیو، فضای حیاط خانه و سلیقه خودتان باشد. به طور کلی، انواع باربیکیوهای آجری را به دو صورت ذغالی و گازی می‌سازند. برای ساخت انواع باربیکیوهای ذغالی، به دلیل دود زیاد، بهتر است محل قرارگیری باربیکیو، از ساختمان اصلی فاصله مناسبی داشته باشد.
می‌توانید باربیکیو را در محیط‌هایی مانند پشت بام، اطراف و گوشه‌های باغ، تراس یا بالکن بسازید.
بهترین مدل‌ها برای باربیکیو‎هایی که در فضای باغ ساخته می‌شوند، مدل مربعی یا گرد است. از آنجایی که فضای زیادی برای ساخت باربیکیو در اختیار دارید، می‌توانید آن را باشکوه و کاملا مجهز طراحی کنید.
از آنجایی که بالکن و تراس منازل معمولا فضای باریک و کمی دارند، اگر قصد دارید باربیکیو را در این قسمت بسازید، می‌توانید طرح‌های مستطیلی و مینیمال را انتخاب نمایید.
اگر باربیکیو فاصله کمی از خانه دارد و بر روی سنگ فرش‌های ورودی حیاط قرار می‌گیرد، بهتر است مدل و رنگ آجرهای نسوز، با رنگ و طرح کاشی و سرامیک‌های ورودی، همخوانی داشته باشد.
همچنین می‌توانید برای باربیکیو یک سقف با ارتفاع مناسب بسازید تا در روزهای ابری و بارانی هم بتوانید از پخت و پز غذا در کنار دوستان و خانواده، لذت ببرید.