بهترین آجر برای باربیکیو کدام است؟

بهترین آجر برای باربیکیو کدام است؟

از آنجا که هدف از ساخت باربیکیو پخت غذاهای کبابی سالم است از همین رو باید از آجر باربیکیو مناسب برای این کار استفاده شود. آجر باربیکیو باید ویژگی های خاصی از جمله توان بالا در برابر حرارت و نیز قابلیت شستشو را دارا باشد. در این مطلب به معرفی آجر مناسب برای ساخت باربیکیو اشاره می شود.

باربیکیو چیست؟

باربیکیو وسیله یا فضایی ساخته شده برای پخت انواع غذاهای کبابی سالم است. در باربیکیو می توان انواع مواد غذایی اعم از کباب گوشت قرمز تا سبزیجات و گوشت ماهی و مرغ را کباب کرد. پخت غذا در باربیکیو با حرارت تنظیم شده و آرام است که در نهایت غذایی کاملا پخته شده و کبابی را ایجاد می کند. در این روش میله هایی روی قسمت آتشدان تعبیه شده و گوشت یا سبزیجات با قرارگیری روی میله یا یک صفحه گریل با حرارت غیر مستقیم آتش پخته می شود.

باربیکیوها انواع مختلفی دارند که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •   باربیکیوی گازی
 •   باربیکیوی برقی
 •   باربیکیوی زغالی
 •   باربیکیوی آجری
 •   باربیکیوی سنگی

  شما می توانید برای تهیه بهترین آجر باربیکیو با شرکت اصفهان آجر تماس بگیرید و از آخرین قیمت آجر مطلع شوید.

🧱 مطالعه بیشتر: پایایی بتن چیست و چه کاربردی دارد؟ 🧱

بهترین آجر برای ساخت باربیکیو

بهترین آجر برای ساخت باربیکیو

باربیکیوهای آجری یکی از انواع پر طرفدار کباب پز است. از همین رو استفاده از آجر باربیکیو برای ساخت کباب پز آجری یکی از اقداماتی است که می توانید به راحتی در تراس یا حیاط خانه خود داشته باشید. برای ساخت باربیکیوی آجری لازم است که دارای ویژگی های خاصی مثل مقاومت در برابر حرارت باشد. همچنین بدیهی است که برای ساخت باربیکیو باید  خرید آجر نسوز را انجام دهید.

استفاده از آجر نسوز نما مناسب ترین راه برای ساخت باربیکیو است. چرا که در برابر حرارت مقاوم است همچنین به دلیل حساس بودن باربیکیو به جهت رعایت بهداشت قابلیت شستشو نیز دارد. آجر نسوز نما سفید صدفی هم یکی از گزینه های مناسب برای ساخت باربیکیو است.

آنچه باعث شده آجر نسوز به عنوان گزینه مناسب در ساخت باربیکیو باشد متریال به کار برده در آن است. آجرهای نسوز از خاک چینی که بافت فشرده ای دارد در کوره هایی با حرارت بسیار بالا ساخته می شود از همین رو این آجرها مقاومت بالای دمایی دارند.

البته انواع آجرهای نسوز مثل آجر دکوراتیو نیز می تواند برای این منظور قابل استفاده باشد.

🧱 مطالعه بیشتر: بادبند در ساختمان چیست و چه تاثیری بر سازه دارد؟ 🧱

 مزایای ساخت باربیکیو

 مزایای ساخت باربیکیو

ساخت باربیکیوی آجری برای پخت غذاهای خوشمزه خانگی مزیت های زیادی به همراه دارد از جمله اینکه:

 •   غذاهای پخته شده در باربیکیو آبدار و خوشمزه است
 •   باربیکیو از خشک شدن غذا جلوگیری می کند
 •   حرارت باربیکیو قابل تنظیم است
 •   می توان از منابع سوختی مختلف برای باربیکیو استفاده کرد
 •   ساخت باربیکیوی آجری می تواند ساده و کم هزینه یا شیک و گران قیمت باشد
 •   باربیکیو قابلیت شستشو و رعایت بهداشت دارد
 •   باربیکیوهای آجری می تواند کوچک و روباز باشد یا بزرگ و مسقف
 •   مقاومت بالای دمایی از مهمترین مزیت های باربیکیوی آجری است
 •   می توان در هر بخش از خانه که امکان داشت، اقدام به ساخت باربیکیو کرد
 •   سازگار با انواع محیط با آب و هواهای مختلف
 •   آجرهای نسوز در ابعاد و سایزهای مختلفی تولید می شوند از همین رو می توان به راحتی تعداد مورد نیاز را خریداری کرد
 •   ابعاد آجرهای نسوز تنوع بالایی دارد از همین رو می توان بدون نیاز به خرد کردن و برش زدن آجر نسوز با ابعاد مورد نظر را خریداری کرد
 •   آجرهای نسوز عایق های حرارتی قوی هستند از همین رو در فصول مختلف سال مانع از اتلاف انرژی می شود
 •   یکی از مهمترین ویژگی های آجرهای نسوز زیبایی ظاهری آن است که در صنعت ساختمان سازی نیز به عنوان آجر نما مورد استفاده است. آجر نسوز گزینه مناسب برای ساخت و حتی نمای ظاهری باربیکیو است

با بیان این مزیت ها می توان احداث باربیکیوهای آجری را یکی از مقرون به صرفه ترین و راحت ترین راه ساخت باربیکیو برشمرد.

🧱 مطالعه بیشتر: نمای پارامتریک و هر آنچه باید از آن بدانید! 🧱

ساده ترین روش ساخت باربیکیو

ساده ترین روش ساخت باربیکیو

برای ساخت باربیکیوی آجری لازم است از متریال با کیفیت اعم از آجر نسوز، سیمان، ماسه و… استفاده شود. نکته مهمی که درباره این نوع کباب پز باید بدانید ثابت بودن آن است. یعنی باربیکیوهای آجری قابلیت جابجایی ندارند از همین رو نقطه ای از منزل، باغچه یا آپارتمان را انتخاب کنید.

نکته دیگری که برای این نوع کباب پز باید در نظر داشته باشید اینکه به جهت ایجاد دود در هنگام پخت غذا محل قرار گیری باربیکیو باید در فاصله مناسبی از محیط داخلی خانه یا محل نشیمن در فضای باز باشد.

پس از انتخاب فضای ساخت کباب پز نوبت به تهیه متریال مناسب اعم از آجر نسوز و مصالح ساخت باربیکیو می رسد. تهیه آجر نسوز و سیمان با کیفیت به عنوان ملات مورد نیاز برای ساخت باربیکیو بسیار مهم است. سپس با توجه به اندازه سینی گریل اقدام به چیدن آجرها در محل مورد نظر کنید.

باربیکیوهای آجری از سه قسمت بدنه، بخش زیرین که منبع سوخت است و دودکش.

نکته مهم دیگر اینکه باید از تراز برای چیدن آجرها روی هم استفاده کنید تا این دیوار نه زیاد پهن باشد و نه زیاد نازک. پس از چیدن آجرها و پرکردن فضای بین آن ها با ملات نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، پاک کردن ملات اضافه از سطح آجرهاست تا نمای باربیکیو را خدشه دار نکنید.

دو تا سه روز زمان برای خشک شدن ملات لازم است. پس از آن می توانید اقدامات لازم برای جانمایی منبع سوخت و نیز ظرف چدنی برای باربیکیو را انجام دهید.

🧱 مطالعه بیشتر: عیار بتن چیست و چه تاثیری بر سازه دارد؟ 🧱

کلام آخر

با توجه به اینکه ساخت باربیکیوهای آجری از انواع ارزان قیمت و در دسترس است اما نباید این نکته را فراموش کرد که بهداشت این کباب پزها بسیار مهم است. پس از هر بار استفاده از باربیکیو باید سینی گریل، میله های گریل و هر ظرفی که برای باربیکیو استفاده می شود شسته و خشک شود تا از آلودگی و نیز زنگ زدگی آن ها پیشگیری شود.  همچنین اگر باربیکیو در فضای باز قرار دارد می توانید با کاور روی آن را بپوشانید تا جلوی نشست گرد و خاک روی آن را بگیرید.

اگر از زغال به عنوان منبع سوختی استفاده می کنید حتما پس از هر بار استفاده خاکسترهای بجا مانده را دور بریزد تا در  مجاورت هوا پخش نشود و نیز برای استفاده دوباره طعم غذا بد نشود.