پودر سنگ چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

پودر سنگ همانطور که نامش پیداست، شامل پودر انواع سنگ‌های معادن می‌باشد. این محصول را به صورت طبیعی و صنعتی قابل تولید است که روش طبیعی آن به صورت فرسایش سنگ‌های مختلف در پوسته زمین مانند سنگ آهک، سنگ گرانیت، سنگ مرمر، سنگ‌های آهنی و غیره به دست می‌آید. در حالی که روش صنعتی تولید مطابق با روش طبیعی شبیه‌سازی شده است که برای بدست آمدن حالت پودری سنگ از دستگاه‌های و ابزارهای قدرتمند مانند آسیاب‌های کوبشی و سنگ‌شکن‌ها استفاده می‌شود.
هر مدل از روش‌ها برای تهیه پودر سنگ استفاده می‌شود و تنها تفاوتی که بین دو روش تولید وجود دارد، شکل و اندازه ذرات تشکیل‌دهنده پودر سنگ است. معمولا ذرات بدست آمده از روش طبیعی گردتر است و تحت اصطکاک کمتری قرار گرفتند. اما پودرسنگ به دست آمده از روش صنعتی به شکل نوک تیزتر است و برای مصارف مانند تولید آسفالت مناسب می‌باشد.

کاربرد پودر سنگ

کاربرد پودر سنگ
قبل از آشنایی با کاربردها بهتر است بدانید، این محصول در سه مدل مختلف یعنی سوپر، سفید و رنگی ارائه می‌شود و با توجه به ویژگی‌های هر یک، در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند:
تولید ملات: اولین کاربرد خاک سنگ که به ذهن می‌رسد، استفاده از آن در زمینه ساختمانی و صنایع مرتبط است. از این محصول برای تهیه ملات و سیمان و ترکیب آن با ماسه استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت بسیاری از مصالح ساختمانی مانند آجر، آسفالت، موزاییک، آجر سفال، آجر نما و حتی شیشه کاربرد دارد.
تولید غذا دام: جالب است بدانید خاک سنگ به دست آمده از سایش سنگ‌های کلسیمی و رسوبی بسیار پر طرفدار است و بدلیل وجود کلسیم قابل جذب در این نوع سنگ‌ها از خاک سنگ آن برای غنی‌سازی جیره غذایی دام و حیوانات بسیار استفاده می‌شود.
تصفیه آب آشامیدنی: سنگ پودر شده از آهک به دلیل داشتن ویژگی منعقدکنندگی بالا برای تصفیه آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ضدعفونی کردن محیط‌های مختلف: خاک حاصل از انواع سنگ‌ها با خاصیت ضدعفونی کننده همراه است. این ویژگی باعث جلوگیری از اسید شدن محیط می‌شود و به بین رفتن غشای سلولی باکتری‌ها و قارچ‌ها کمک می‌کند. بنابراین از این محصول برای ضد عفونی کردن محیط‌های مختلف مانند دامداری‌ها، استخرها و پرورش آبزیان استفاده می‌کنند.
مصارف کشاورزی: یکی از کاربردهای چشمگیر خاک سنگ استفاده از آن در زمین‌های کشاورزی، باغداری و پرورش محصولات است. این محصول با خاصیت کنترل‌کننده اسیدیته خاک استفاده می‌شود که علاوه بر این مواد معدنی مفید مانند گوگرد، پتاسیم، آهن، منگنز و کلسیم را به خاک هدیه می‌دهد که در رشد و تقویت گیاهان بسیار موثر است و از اسیدی شدن خاک به دلیل مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی و بارش باران اسیدی به‌خوبی جلوگیری می‌کند.
تولید آسفالت: این ماده در تولید آسفالت بسیار اهمیت دارد و به افزایش چسبندگی قیر کمک می‌کند. به همین خاطر، حین اقدامات قیرگونی، آسفالت‌ریزی و نصب ایزوگام پراستفاده است.
تولید کاغذ: خوب است بدانید این ماده در بازسازی کاغذهای استفاده شده و پیشگیری از قطع درختان جایگاه ویژه‌ای دارد و برای تولید کاغذ از کاغذهای ضایعاتی استفاده می‌شود. دلیل استفاده از آن افزایش حجم و خنثی‌سازی و جداسازی مواد شیمیایی مختلف است.

انواع خاک سنگ چیست؟

انواع خاک سنگ چیست؟
کارخانجات بسیاری در زمینه تولید خاک سنگ فعالیت دارد. همین موضوع باعث شده است امروزه شاهد انواع خاک سنگ در بازار باشیم:

خاک سنگ سفید و رنگی؛ حاصل از کوبش سنگ های رنگی

خاک سنگ سفید و رنگی؛ حاصل از کوبش سنگ های رنگی
رنگ خاک سنگ با توجه به رنگ سنگی که کوبیده می‌شود می‌تواند متفاوت باشد. پودرهای رنگی به دست آمده از کوبش سنگ‌هایی به رنگ سفید، زرد، قرمز و خاکستری به دست می‌آید. جالب است بدانید بر اثر کوبش سنگ گرانیت، خاکی به رنگ سیاه خلق می‌شود.

خاک سنگ جوشقان؛ سفید و درخشان:

این مدل سنگ به دلیل رنگ سفید و درخشانش، بسیار معروف است و کیفیت آن نیز نسبت به دیگر خاک سنگ‌ها بیشتر می‌باشد.

خاک سنگ آهک

این محصول به دلیل ویژگی حجم‌دهنده و ضدعفونی‌کننده برای مصارف ساختمانی مانند شفته‌ریزی و ساخت آجر نسوز یا همان آجر دکوراتیو استفاده می‌شود. خوب است بدانید با اعمال حرارت بالا به این ماده انواع آهک مانند آهک زنده و آهک هیدراته تولید می‌شود.

پودر خاک سنگ مرداب یا همان سنگ مرده

یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین خاک سنگ‌های موجود برای مصارف بهداشتی، خاک سنگ مرداب است که با نام‌های سنگ مرده و سنگ نقره شهرت دارد. این خاک سنگ را می‌توان از عطاری‌ها به نام زاج سفید تهیه نمود و برای رفع بوی بد بدن و کفش استفاده کرد. البته اکثر پزشکان به دلیل وجود عناصر سمی و فلزات سنگین در این خاک، استفاده از آن را اصلاً توصیه نمی کنند.

دیگر مصالح در ساختمان‌سازی

دیگر مصالح در ساختمان‌سازی
مصالح ساختمانی به عنوان ابزار اصلی و پایه برای ایجاد یک بنا شناخته می‌شوند و هرگز نمی‌توان با استفاده از ساده‌ترین مصالح کیفیت یک بنا را تضمین نمود و یا اصلا بنا را به اتمام رساند. مصالح مورد استفاده در ساختمان‌سازی در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار دارد که از ساده‌ترین انواع آن شروع می‌شود و به تخصصی‌ترین مواد خاتمه پیدا می‌کند.

سیمان یک پودر سفید رنگ و مقاوم

مطمئناً با سیمان آشنا هستید و می‌دانید یکی از رایج‌ترین مواد مصالح ساختمانی به حساب می‌آید. این ماده به صورت پودر سفید رنگ در پاکت‌های کرم رنگ عرضه می‌شود که خاصیت خود را هنگام ترکیب با آب نشان می‌دهد. هنگام ترکیب با آب، سیمان به یک ماده بسیار مقاوم در برابر رطوبت حرارت و غیره تبدیل می‌شود و در زمینه‌های مختلف ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آجر؛ آهکی و رسی

آجر؛ آهکی و رسی
امروزه شاهد انواع آجر در زمینه ساختمان‌سازی هستیم. اما به طور کلی، این ماده به دو صورت آهکی و رسی تولید می‌شود که متریال آهکی آن از سنگدانه‌های سیلیسی و مدل رسی از سلیکات‌های آلومینیوم تهیه می‌شود. در حالی که از نظر ظاهری بسیار متنوع هستند؛ طوری که می‌توان برای از زیباترین آنها برای آجر نما استفاده کرد. معمولا قیمت آجر با توجه به سختی ساخت و زیبایی ظاهری آن مشخص می‌شود.

گچ؛ ماده سفید رنگ و هموارکننده سطح

گچ هم به عنوان یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از نظر ظاهری سفید رنگ است و بر اثر ترکیب آن با آب به ماده سفت تبدیل می‌شود. از این ماده برای هموار کردن سطح کاشی‌کاری، تولید سقف کاذب، سرامیک‌کاری و غیره استفاده می‌شود و در آخر ساخت یک بنا جهت سفید کردن دیواره‌های داخلی به کار می‌رود.

سنگ؛

علاوه بر پودر سنگ از خود سنگ هم برای ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. از کاربردهای متنوعی دارد از سنگ‌های تزیینی برای تزیین نمای بیرون ساختمان استفاده می‌کند که این گزینه مقاومت خوبی در برابر تغییر دما و خوردگی از خود نشان می دهد و به دلیل استقامت بسیار بالا ساختمان سازی جایگاه ویژه ای دارد

سرامیک ظاهری بسیار شبیه سنگ

سرامیک ظاهری بسیار شبیه سنگ
استفاده از سرامیک در ساختمان سازی بیشتر هدف تزئینی دارد و برای نمای داخلی به خصوص کفپوش‌ها از آن استفاده می‌شود. ظاهر سرامیک بسیار شبیه سنگ است. اما از نظر ساختاری ظرافت خاصی دارد که از خاک رس ماسه و دیگر مواد به دست می‌آید.

کلام آخر

پودر خاک سنگ یکی از پرمصرف‌ترین و ارزان‌ترین مواد مورد استفاده در زمینه ساخت‌وساز است که هدف استفاده از آن کاهش هزینه تهیه و افزایش حجم ملات می‌باشد. این محصول علاوه بر زمینه ساختمان‌سازی برای مصارف مختلفی با توجه به نوع سنگ موجود در آن کاربرد دارد که می‌توان در رنگ‌ها و سایزهای متخلف دانه‌، آن را تهیه کرد.
بنابراین قیمت پودر سنگ با توجه به نوع سنگ و ظاهر و متریال آن مشخص می‌شود و در کیفیت‌های مختلف قابل خرید است.