آجر نمای ساختمان چیست؛ تفاوت آن با آجر معمولی

main1

آجر نمای ساختمان یکی از انواع مختلف آجر می باشد که برای زیبا سازی ساختمان در نمای آن استفاده می شود. امروزه با پیشرفت هایی که در صنعت ساختمان سازی بوجود آمده است، آجر ها کمتر در اسکلت اصلی ساختمان به کار می رود اما استفاده از آن در نمای ساختمان طرفداران بسیاری دارد. در این مقاله سعی داریم به معرفی آجر نما و تفاوت آن با سایر آجر ها می پردازیم.

 

تفاوت آجرنمای ساختمان با آجرهای معمولی

 

تفاوت آجرنماها با آجرهای معمولی - آجر نمای ساختمان

هنگامی که ما در حال صحبت در مورد یک پروژه‌ی بنایی هستیم و نیاز به پشتیبانی داریم، به طور کلی در مورد آجرنمای ساختمان یا آجر معمولی صحبت می‌کنیم – نه آجر روکش.

(آجرهای داخلی، آجرهای بنایی و آجرهای معمولی معمولاً یک چیز یکسان هستند؛ فقط نام‌های مختلفی دارند).

تفاوت اصلی بین آنها ساده است

آجرنمای ساختمان ها معمولاً به گونه‌ای ساخته می‌شوند که دیده شوند و یا در معرض عناصر دیگر قرار بگیرند، در حالی که آجرهای معمولی مثل آجر ده سوراخ به صورت داخلی یا برای بنایی استفاده می‌شوند. آجر سفال هم یکی از پرکاربرد ترین آجر هاست.

«آجر نما» دارای رنگ‌ها و ویژگی‌های زیبایی هستند تا در یک پروژه قابل مشاهده باشند، در حالی که ظاهر «آجرهای معمولی» مهم نیست زیرا از آنها در قسمت‌های داخلی دیوارها استفاده می‌شود یا قرار است برای بنایی استفاده شوند. آجر دکوراتیو از انواع آجر نما محسوب می شود.

علیرغم اینکه این دو نوع آجر کاربردهای مختلفی دارند، اما دارای ویژگی‌های مشترک زیادی هستند:

  •       اندازه‌ی یکسان (به طور کلی)
  •       ساخته شده از خاک رس

      پخته شده در یک کوره

  •       مقاومت بسیار بالا در برابر عناصر
  •       بسیار بادوام (طول عمر آجر سفالی به طور کلی بالای ۱۰ سال است)
  •       مواد نسوز
  •       خصوصیات عایق صوتی عالی

 

آجرهای معمولی

 

آجرهای معمولی - آجر نمای ساختمان

آجرهای معمولی بدون هیچ گونه نگرانی برای کنترل رنگ یا سایر مشخصات آرایشی ساخته می‌شوند.

برای شرکت‌هایی که در واقع آجرهای خود را درجه‌بندی می‌کنند، درجه ۲ اغلب برای آجر معمولی استفاده می‌شود. (مثلاً شرکت آجرسازی لیتل هامپتون هر آجر را از لحاظ کیفیت درجه‌بندی می‌کند).

آجرهای ساخته شده از خاک رس می‌توانند رنگ‌های متفاوتی داشته باشند و ظاهر زیبایی آنها اصلاً مهم نیست.

به طور کلی رنگ غالب در این نوع آجرها، رنگ خاک رس سوخته است. رنگ آنها هنوز هم بسته به ترکیب معدنی خاک رس می‌تواند متفاوت باشد.

آنها برای دیوارهای مشترک بین دو قسمت، دیوار عقب و لایه‌ی داخلی دیوار جلو و از لحاظ کیفیت سازه‌ی آجر بهترین هستند، اما به نظر نمی‌رسد که خوب باشند.

اغلب اوقات، همه‌ی آنها دارای ابعاد یکسان و ویژگی‌های اساسی یکسانی هستند اما اغلب ناقص هستند.

آجرنمای ساختمان

 

آجرنما - آجر نمای ساختمان

آجر نما ها بسیار زیباتر و جذاب‌تر از آجرهایی هستند که برای فضای داخلی دیوارها استفاده می‌شوند، نیازی به گفتن نیست که چون در دماهای شدیدی آتش گرفته‌اند بسیار مقاوم و ضد آب هستند.

به این ترتیب، آجرنمای ساختمان دارای دو ویژگی اساسی هستند: بسیار مقاوم و از نظر زیبایی بسیار مطلوب.

بافت و رنگ از مشخصات اصلی آجرنماها است و بسیار مهم است.

روش تولید، ترکیب شیمیایی و کانی‌شناسی مواد اولیه و فرآیند پخت (دما و مدت زمان) می‌تواند نتایج بسیار متفاوتی را به دست آورد.

مثلاً: اگر پس از پخت، آهن به صورت اکسید آهن آزاد یا همان هماتیت وجود داشته باشد، آجر قرمز می‌شود! اما اگر آهن در متاکائولینیت گنجانده شود، آجر زرد می‌شود. پیچیده است!

در اکثر موارد، آجرهای روکش دارای ضلعی هستند که در آن بافت‌ها و سایر پوشش‌ها اعمال می‌شوند – بهترین ظاهر آنها.

اضلاع دیگر لزوماً از همان ویژگی‌هایی که نما دارد برخوردار نیستند، زیرا دیده نمی‌شوند.

یک ویژگی‌ آجرنمای ساختمان که هنوز هم لذت بخش است این است که نماهای مختلف گزینه‌های بیشتری برای کاربرد یک آجر ایجاد می‌کنند، زیرا نمای آنها متفاوت است.

این امر برای برخی از محصولات ما مانند آجر Coachhouse صدق می‌کند: ترکیبی از آجر سیاه-آبی-قهوه‌ای تیره است، با نمایی کاملاً بافت‌دار. با این حال، قسمت پشتی با وجود ویژگی‌های رنگی یکسان، بافت خشن یکسانی ندارد – بسیار نرم‌تر است. به طوری که یک آجر یکسان با توجه به نوع کاربرد شما می‌تواند چندین شکل متفاوت داشته باشد.

آجرنماها معمولاً طبق اندازه‌ی استاندارد آجرهای سفالی است. با این حال، آجرها می‌توانند در قالب‌های دیگر برای اهداف تزئین و طراحی، مانند روکش (۵۰ میلی متر) و همپتون بلوک (۱۶۲ میلی متر) از آجرهای لیتل همپتون و سنگفرش تولید شوند.

کدام یک باید استفاده شود؟

از آنجا که آجرنمای ساختمان  و آجرهای معمولی هر دو از لحاظ ساختاری مشابه هستند، زیبایی‌شناسی می‌تواند در تصمیم‌گیری به شما کمک کند.

اصولاً اگر آجر در جایی قرار گیرد که دیده شود، همیشه از آجرنمای ساختمان استفاده خواهید کرد.

آجرهای معمولی برای پروژه‌هایی که نیازی به نمای زیبا نیست، جایی که دیوارها بنایی می‌شوند یا داخلی هستند، فوق‌العاده اند.

از آجر معمولی در خارج از خانه یا دیواری که ترافیک در معرض دیدِ زیادی است استفاده نمی‌شود.

در مورد آجر روکش چطور؟

 

در مورد آجر روکش چطور؟ - آجر نمای ساختمان

یک آجر روکش، همانطور که گفته می‌شود، یک آجر واقعی نیست، بلکه فقط روکش سطحی است که برای کاربرد ساختاری مناسب نیست.

برای استفاده از آجر روکش، به دیواری در پشت آن احتیاج دارید. این آجر می‌تواند از چوب، آجر معمولی یا حتی بلوک‌های بتونی ساخته شود، به شرطی که هیچ یکپارچگی ساختاری به روکش‌ها بستگی نداشته باشد.

پانل آجری روکش همیشه به اندازه‌ی دیواری که با آجرنما ساخته شده دوام و ماندگاری ندارد و همانند هر دیواری که در اتمام کار خود از کاشی استفاده می‌کند به نگهداری نیاز دارد.

بنابراین اگر دیواری که می‌خواهید از شکل آجری برخوردار باشد از قبل ساخته شده است، این روش خوبی برای نما دادن به دیوار است بدون اینکه لازم باشد کل دیوار را تخریب کرده و دوباره بسازید!

امیدواریم این مقاله به توضیح تفاوت‌های اصلی بین انواع مختلف آجر کمک کرده باشد. برای خرید، فروش و اطلاع از لیست قیمت آجر نما و یا انجام پروژه‌ی خود با تیم ما لطفاً با ما تماس حاصل فرمایید.