خاک نسوز چیست؟

 

تمام مواد نسوز بر پایه‌ی خاک نسوز و محتوای آن یعنی آلومینا و سیلیس هستند. در واقع آجر نسوز مقاوم در برابر حرارت از خاک نسوز ساخته می‌شود. همانند ملات‌های مقاوم در برابر حرارت، عایق‌ها، ظروف سفالی، سرامیک‌ها، پتوهای سرامیکی یا کاشی‌های سرامیکی روی شاتل فضایی نیز از خاک نسوز نشأت می‌گیرند که نقطه ذوب این خاک از ۱۶۰۰ درجه سانتیگراد یا ۲۹۱۲ درجه فارنهایت شروع می‌شود. فقط فناوری‌های خاصِ تولید این مواد گران قیمت می‌توانند خصوصیات و کاربردهای آنها را تغییر دهند. دراین مقاله به بررسی کامل خاک نسوز و مکان هایی که می توان آن را یافت می پردازیم.

خاک نسوز چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

خاک نسوز چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ - خاک نسوز

تصویری از خاک نسوز را با جزئیات مشاهده می‌کنید. خاک نسوز یک گل نرمال است، به همین سادگی، اما گلی با محتوای آلومینای (AL) بالاتر است. این خاک معمولاً رنگ سفیدتر و روشن‌تری دارد: مایل به سفید تا مایل به زرد، مایل به صورتی، قهوه‌ای روشن. همچنین به اندازه‌ی گل ارزان است. تأمین کنندگان مواد نسوز یا سفال آن را می‌فروشند. حتی اگر به صورت پودر خشک در کیسه‌ها وجود داشته باشد، خاک نسوز هنوز بسیار سنگین است. اگر خاک رس را به صورت پودر خشک خریداری کنید، برای ساخت هر گنبد فقط به یک کیسه نیاز دارید. معمولاً محتوای آلومینا در خاک نسوز بین ۲۴ % – ۳۴ % و سیلیس بین ۵۰ % تا ۶۰ % است.

از نظر جرم، حتی اگر به صورت پودر خشک با تراکم ۱.۳۰۳ گرم بر سانتی‌متر مکعب یا به ترتیب ۰.۷۵۳ اونس بر متر مکعب باشد، خاک نسوز در مقایسه با سیمان هنوز یک محصول سنگین است و هر وقت که یک کیسه خاک نسوز را بلند می‌کنم متوجه آن می‌شوم. با استفاده از این ابزار آنلاین حجم در مقابل وزن fire_clay ، واحدهای اندازه‌گیری به راحتی قابل تبدیل / محاسبه هستند.

 

از کجا می‌توان خاک نسوز را در طبیعت پیدا و جمع‌آوری کرد؟

از کجا می‌توان خاک نسوز را در طبیعت پیدا و جمع‌آوری کرد؟ - خاک نسوز

منبع خاک نسوز در طبیعت : خوب، شاید کسی در محل زندگی شما خاک نسوز نمی‌فروشد. جای نگرانی نیست چون شما تنها فرد در این شرایط نخواهید بود. چشمان خود را ببندید و به این مسئله فکر کنید …، چند بار آن را امتحان کنید. به مکانی در بیرون فکر کنید که گل و لای رنگ روشن‌تری را در آن دیده‌اید. منظور مکانی است که خاک خیس فرسایش یا حفاری در آن جریان دارد. وقتی گل خیس باشد، نرم و چسبناک است و هیچ ماده آلی در آن وجود ندارد. مانند یک خاک فوقانی نیست، این دو را اشتباه نگیرید (مواد آلی آن از بین می‌روند.) لجن را می‌توان در اعماق بیشتری در زیر خاک فوقانی یافت. لجن همه جا در اطراف ما وجود دارد اما تا زمانی که کشف نشود قابل مشاهده نیست. شما باید محلی را پیدا کنید که با شن و ماسه یا سنگ مخلوط نشده باشد و رنگ روشن را فراموش نکنید. شما باید گلی را کشف کنید که ساختاری شبیه خمیر بازی دارد (وقتی خیس است). به نظر می‌رسد این کار یک گردش جالب است، اینطور نیست؟ من بدم نمی‌آید که با یک دوست خوب بیرون بروم (اگر یکی از آنها را داشتم) و همین الان این کار را انجام دهید. فقط محیط بیرون را حفاری کنید.

خاک نسوز پس از خشک شدن آب حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کوچک می‌شود بنابراین یک سطل بیشتر از این خاک را با خود به خانه ببرید. اگر دوست دارید می‌توانید امتحان کنید.

  1. یک قطعه خاک رس را باریک کرده و به صورت نواری به طول ۱۳ سانتی‌متر یا ۵ اینچ پهن (صاف) کنید.
  2. با یک شی تیز ۲ علامت در آن بزنید – دقیقاً ۱۰ سانتی‌متر یا ۴ اینچ بین علامت‌ها فاصله بگذارید.
  3. اجازه دهید خاک رس خشک شود.
  4. وقتی خشک شد مجدداً اندازه‌گیری کنید تا تفاوت جمع‌شدگی (کوچک شدن) را مشاهده کنید.

برخی از سفالگران هنوز هم منابع خاک رس خود را به عنوان بهترین اسرار جهان محفوظ نگه می‌دارند. تهیه‌ی یک منبع شخصی سال‌ها پیش بسیار متداول بود اما مطمئناً این سرگرمی و افتخارِ بسیاری از هنرمندان است که خاک‌های رس مدرن بسته‌بندی شده را به صورت تجاری خریداری نمی‌کنند. علاقه‌مندان زیادی برای یافتن خاک رس حفاری می‌کنند. خاک نسوز را با ماسه‌ی ریز الک شده مخلوط کنید (خاک گلدان عالی است) تا ملات نسوز بسازید! آن را با ماسه‌ی درشت رودخانه یا نهر مخلوط کنید و از آن کاشی خشت درست کنید. می‌توانید خاک رس مرطوب را با راه رفتن بر روی آن مخلوط کنید یا ماسه را با خاک رس هم به صورت مرطوب و هم به صورت خشک مخلوط کنید. مثال دوم به تلاش کمتری نیاز دارد و بسیار سریعتر انجام می‌شود. وقتی این خشت‌ها خشک می‌شوند، کمی کوچک می‌شوند و باید با پلاستیک پوشانده شوند تا سرعت خشک شدن کندتر شود زیرا مانع از جمع شدن و ترک خوردن می‌شود. برای جلوگیری از جمع شدن و ترک خوردن کاشی‌های خشتی، مقدار بیشتری grog به خاک رس اضافه می‌شود.

برای ساخت یک اجاق گنبدی هرگز کاه یا چوب را در بدنه‌ی آجرهای خشتی یا گلی اضافه نکنید زیرا دقیقاً مانند مواد آلی می‌سوزد. این ماده فقط به منظور ایجاد لانه زنبور مانند اثر سبک وزن هوایی به عایق حرارتی اضافه می‌شود (هوا بهترین عایق است و چنین موادی گرمای زیادی را جذب نمی‌کنند!). آجرهای ساختمان‌سازی با کاربردهای نسوز فرق دارند. خشت و آجر باید متراکم و متخلخل، جامد و سنگین باشند. ملات رس ماسه‌ای در نسبت ماسه به خاک نسوزِ ۵۰:۵۰ به این خشت‌ها اضافه می‌شود. اگرچه وجه داخلی گنبد ساخته شده از خشت یا گل بسیار شکننده است، اما به خوبی می‌پزد. اگر آن را محکمتر لمس کنید، مثلاً با یک پاروی پیتزاپزی، مقداری از خاک رس کنده می‌شود زیرا آجرهای گلی و خشتی ناپایدارند، باید با سرعت دمای پایین حداقل تا ۹۵۰ درجه سلسیوس در کوره پخت شوند تا سفت گردند. اگر فرصت دارید تا خاک نسوز خود را در کوره برقی یا گازی بپزید، با یک خشت آزمایش کنید.

هنگام ساخت قوس‌های گنبد با استفاده از الگوی چوبی: اگر می‌توانید از آجرهای دیوار جانبی گنبد پشتیبانی کنید تا از فشار قوس گنبد بر روی آنها و احتمالاً ریزش آن جلوگیری شود، بهترین ملاتی که می‌توانید استفاده کنید مخلوط خاک نسوز:ماسه‌ی ۵۰:۵۰ است. ماسه‌ی خوب الک شده یا سنگریزه می‌تواند در مکان‌هایی که شکاف کوچک بین آجرها مورد نظر است، دوام بیاورد. سیمان فقط برای سریعتر خشک شدن ملات استفاده می‌شود. همچنین متخصصان ساخت و فروش آجرهای نسوز به شما می‌گویند که نیازی به سیمان‌های نسوز در جاهای دیگر ندارید، این مواد گران قیمت هستند و صنایع از آنها برای کوره‌های تولید حرارت و یا از نوع ریخته‌گری استفاده می‌کنند.

مخلوط ملات ماسه و خاک نسوز بسیار آهسته خشک می‌شود، اما اگر با ریختن روکش بتونی پشت آنها دیوارهای جانبی را پشتیبانی کنید، اجازه دهید به عمل بیاید و سپس با استفاده از مخلوط ملات ماسه و خام نسوزِ ۵۰:۵۰ سقف قوسی را شکل دهید، بهترین کار را انجام داده‌اید. وقتی می‌خواهم سریع پیش روم، از کمی سیمان پرتلند در ملات استفاده می‌کنم، بنابراین در عرض ۲ ساعت بسته می‌شود. سیمان پرتلند از قبل کمی نسوز است اما جایگزین کردن نیمی از مقدار آن با آهک بسیار عاقلانه است. آهک یک نوع کلسیم است و هنگامی که در گرما از بین می‌رود جانشین سیمان می‌شود. کوره‌های قدیمی فقط با خاک نسوز همراه با آهک ساخته می‌شدند، نه سیمان. این کوره‌ها برای همیشه کار می‌کنند، بسیاری از آنها چندین دهه است که هر روز روشن می‌شوند و هرگز خنک نمی‌شوند.

خاک نسوز را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

خاک نسوز را از کجا می‌توان تهیه کرد؟ - خاک نسوز

یک قطعه سفال نرم معمولاً با وزن ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم در هر بسته‌بندی. اگر خاک رس با محتوای آلومینای بیشتر یعنی خاک رس سفالی بخواهید، ممکن است زبر باشد و خیلی ریز نباشد. به طور معمول رنگ آن مایل به سفید است. نیازی نیست که به دنبال خاک رس گران بروید، فقط یک نوع را با رنگ روشن‌تر برای درجه حرارت بالاتر انتخاب کنید.

به خاطر بسپارید: گیج نشوید، وقتی خاک رس نرم و مرطوب را در کیسه‌ها می‌بینید ممکن است رنگش تیره‌تر باشد اما با خشک شدن به رنگ روشن‌تری در می‌آید. همچنین خاک ر‌س‌هایی نیز وجود دارد که هنگام خیس شدن سفید می‌شوند. معمولاً فروشگاه‌ها دارای نمونه‌های خشک هستند. فراموش نکنید که خشتی را که برای مدت طولانی ذخیره کرده‌اند بخواهید. آنها در کیسه‌های پلاستیکی سخت‌تر خواهند بود، از نظر سفالگری خیلی تازه نیستند و سفالگران نمی‌خواهند هنگام پرتاب روی چرخ سفالگری، با خاک رس خشک کار کنند. بنابراین می‌توانید این خاک رس را با قیمت بهتری نیز تهیه کنید. غالباً آنها برای خلاص شدن از شر این نوع خاک‌های رس خشک، تخفیف می‌دهند. بنابراین شما اکنون خاک رس خود را به خانه آورده‌اید … اما ممکن است بپرسید که بعد از آن باید چه کار کنید؟ خاک رس را از کیسه‌های پلاستیکی خارج کنید. برای برش دادن آن به صورت برش‌های نازک، می‌توانید از سیم یا نخ‌های ماهیگیری قوی‌تری استفاده کنید. اجازه دهید خشک شود.

پس از قرار دادن خاک رس حدود یک هفته در یک مکان با جریان هوا، خشک خواهد شد. روی بعضی از نیمکت‌های نرم و راحت در کنار خیابان بنشینید و از یک چکش استفاده کنید تا آنها را تقریباً پودر کنید. این کار اصلاً سخت نیست اما مدتی طول می‌کشد. شما به یک سطل ملات و به نصف سطل مخلوط ماسه و خاک نسوز (۵۰:۵۰) برای قرار دادن آجرهای کف و همتراز کردن آنها در یک سطح صاف نیاز دارید.