معرفی ۸ نمای آجری جالب+تعریف آجر و بررسی مزایا آن

هنگام ساخت یک منزل جدید و یا بازسازی خانه قبلی، یکی از مهم ترین مسائل انتخاب مصالح مورد نیاز برای ساخت می باشد. آجر یکی از مصالحی ست که از قدیم مورد توجه سازندگان قرار داشته است. نمای آجری علاوه بر زیبایی از استحکام قابل توجهی برخورد دار است. در این مقاله به بررسی آجر و مزایا آن و همچنین معرفی ۸ نمای آجری جالب خواهیم پرداخت.

بررسی نمای آجری و مزایا آجر

هنگام برنامه‌ریزی برای ساختن خانه‌ای ماندگار و داشتن یک زندگی راحت، باید موارد زیادی را در نظر داشته باشید. آجرها با طیف کاملی از هزینه، راحتی و سبک، تنها گزینه‌ی شما هستند. در ادامه با بررسی مزایا آجر با ما همراه باشید.

آجر دارای بهره‌وری انرژی است

آجر دارای بهره‌وری انرژی است-نمای آجری

برای اینکه آجر نما یا هر نوع دیگر گرما و سرمای کارآمدی را در زمستان و تابستان ایجاد کند، کاملاً با طراحیِ منفعل ساختمان ترکیب شده و از منابع طبیعی انرژی استفاده می‌کند. تراکم طبیعی و کیفیت عایق حرارتی خاک رس دمای متوسط ​​ساختمان را کاهش می‌دهد و میزان مصرف انرژی را پایین می‌آورد تا راحتی و صرفه‌جویی را در طول سال فراهم کند. بنابراین مراحل ساخت آجر از اهمیت بالایی برخورد دار است.

آجر نیاز به نگهداری زیادی ندارد

تاریخچه آجر به زمان های گذشته برمی گردد. برای حفظ زیبایی و دوام آجرها، نیازی به رنگ‌آمیزی یا کارهای دیگر نیست. حتی بعد از گذشت ۵۰ سال، آجرها هنوز قوی، قابل‌اعتماد و بدون نیاز به نگهداری هستند و در مقایسه با مواد سبک‌تر، باعث صرفه‌جویی در هزینه و زمان لازم برای نگهداری از خانه می‌شوند.

آجر مقاوم در برابر آب است

آجر مقاوم در برابر آب است-نمای آجری

دوست‌داشتنی‌ترین خصوصیتِ یک خانه‌ی آجری توانایی مقاومت آن با گذشت زمان است، حتی در سخت‌ترین شرایط محیطی. رنگ‌آمیزی، درزگیری و یا سایر پرداخت‌کاری‌های پرهزینه را‌ فراموش کنید. آجر مقاوم در برابر هوا است، تقریباً به تعمیر و نگهداری نیاز ندارد، مقرون به صرفه است و عملکرد بی‌نقصِ آجر یک عمر طول می‌کشد. جالب است بدانید آجر نسوز نیز یکی از انواع آجر است!

آجر خلاق و رنگارنگ است

آجر خلاق و رنگارنگ است-نمای آجری

جالب است بدانید انواع آجر بسیار مختلف است. می‌توانید آجر را در رنگ‌ها و طرح‌های خلاقانه‌ای درست کنید. از رنگ شکلاتی پررنگ گرفته تا رنگ قرمز وینتیج باشکوه، بادامی یا طلایی و حتی پالت‌های پاستلی متالیک براق یا یکنواخت، رنگ‌های زمینی طبیعیِ آجر تضاد رنگی چشمگیر و ماندگاری را ایجاد می‌کنند که در هر محیطی عالی عمل می‌کند.

آجر ایمن است، یک سرمایه‌گذاری برای زندگی

آجر به عنوان یکی از منابع مورد توجه و قابل‌اعتماد برای مصالح ساختمانی پایدار در جهان، به دلیل استحکام و پتانسیل سرمایه‌گذاری مطمئن شناخته شده است. ساختِ با کیفیت، آرامش و جذابیت یک خانه‌ی آجری از خانواده‌ی شما برای نسل‌های بعدی محافظت می‌کند.

آجر پایدار است

آجر پایدار است-نمای آجری

آجر از مواد معدنی آلی موجود در سنگ رست (شیل) و منابع محلی رس که به طور طبیعی فراوان هستند ساخته شده است. چرخه عمر طولانی مدت آجر مزایای زیست محیطی و بهداشتی مداومی را در پی دارد. آجر با دوام، قابل استفاده مجدد، عاری از آلاینده‌ها و به طور طبیعی در برابر آفات یا آتش سوزی مقاوم است، زندگی در یک خانه‌ی آجری ایمن است و این ماده باعث طراحی مسئولانه و مقرون به صرفه‌ی ساخت خانه می‌شود.

آجر یک انتخاب مناسب از میان مصالح ساختمانی است

ساخت و ساز با آجر مقرون به صرفه و کار با آن آسان است و بدون نیاز به آجر رندر گران قیمت، مصالح اصلی ساختمان را تشکیل می‌دهد. می‌توانید از ظرافت‌‌های طبیعی، کلاسیک و ماندگار تا پیشرفته‌ترین طراحی متقارن مدرن را انتخاب کنید.

سبک و طراحی

سبک و طراحی-نمای آجری

آجرها سبک خاصی را به هر نوع خانه می‌افزایند. رنگ‌ها و بافت‌های طبیعی آنها شما را قادر می‌سازد کنتراست‌های نمای چشمگیر یا رنگ‌های خنثی سنتی را ایجاد کنید.

معرفی ۸ نمای آجری

نمای آجری چیست؟ نمای سنتی و ملات فقط برای زیبایی استفاده نمی‌شود، بلکه این «پیوندها» یا الگوها به دیوار آجری مقاومت می‌بخشند. هر آجر توسط دو آجر در زیرش محکم نگه داشته می‌شود و این سه آجر در نهایت توسط سه آجر دیگر از زیر محافظت می‌شوند. اما چگونه می‌توان یک معماریِ مناسب را طراحی کرد؟ نمای آجری داستان کاملاً متفاوتی دارد که در آن آجرها فقط به عنوان تزئین برای ساختمان‌هایی که از قبل ساخته شده‌اند استفاده می‌شوند و به این ساختمان‌ها اشکال با شکوهی می‌دهند. انواع مختلفی آجر وجود دارد که آجر دکوراتیو نیز یکی از این انواع است که در داخل آن از مواد پلیمری استفاده شده و دارای تنوع رنگی مختلف می باشد. در اینجا تعدادی از نمونه‌های مسحورکننده‌ی نمای آجری ارائه شده است.

ساختمان‌هایی با نمای آجری:

۱) دفتر ترمه (ساختمان خرده‌فروشی طراحی شده توسط احمد بطحایی و FMZD، همدان، ایران)

1) دفتر ترمه (ساختمان خرده‌فروشی طراحی شده توسط احمد بطحایی و FMZD، همدان، ایران)-نمای آجری

به نظر می‌رسد نمای این ساختمان از کوهی از آجر ساخته شده است. در طبقه پایین، یک مغازه وجود دارد که شبیه غار است، در حالی که آجرکاری در طبقات بالا با لعاب‌کاری ترکیب می‌شود. این کار باعث می‌شود تا نور روز به دفاتر داخل این ساختمان برسد. یک راه پله در این ساختمان وجود دارد که مستقیماً افراد را از بیرون ساختمان به سمت دفاتر هدایت می‌کند و از آجر ساخته شده است.

۲) خانه‌ی سه قسمتی (معماران EAT، ملبورن، استرالیا)

2) خانه‌ی سه قسمتی (معماران EAT، ملبورن، استرالیا)-نمای آجری

این خانه در دهه ۱۹۵۰ از آجر ساخته شد. علاوه بر حیاط این خانه که با دیوارهای شیشه‌ای احاطه شده، در سال ۲۰۱۳ یک بخش اضافی که از آجر ساخته شده به این خانه اضافه شد. آجرهای استفاده شده در اضافات جدید به صورت پیوند پشته‌ای ساخته می‌شوند تا خانه‌ی جدید از خانه‌ی قدیمی قابل تشخیص باشد. در حیاط، یک پیوند پشته‌ای از آجرهای سوراخ‌دار استفاده شده است.

۳) پوشیده از آجر (استودیو آدمون، تهران، ایران)

3) پوشیده از آجر (استودیو آدمون، تهران، ایران)-نمای آجری

این ساختمان مسکونی در یک محله‌ی پرجنب و جوش در پایتخت ایران قرار دارد. چیدمان سوراخ‌دار آجرها باعث شده تا آجرها زوایای مختلفی داشته باشند و ورودِ نور روز به داخل ساختمان را کنترل کنند و به حریم خصوصی ساکنان احترام بگذارند. این چیدمان همچنین ظاهری موج‌دار و فوق‌العاده به ساختمان بخشیده است.

۴) مدرسه ابتدایی ZP (معماران dmvA، سینت آگاتا-برخم، بلژیک)

4) مدرسه ابتدایی ZP (معماران dmvA، سینت آگاتا-برخم، بلژیک)-نمای آجری

دیوارهای این مدرسه با آجرهایی از بافت‌ها و رنگ‌های مختلف پوشانده شده است. الگوها و ترازهای مختلف نمایی را ایجاد کرده‌اند که با محله هماهنگی دارد و برای دانش‌آموزان بسیار جذاب است.

۵) سردخانه نورتالجه (معماران LINK، نورتالجه، سوئد)

5) سردخانه نورتالجه (معماران LINK، نورتالجه، سوئد)-نمای آجری

طراحان این پروژه می‌خواهند جای خوبی را به خانواده‌های عزادار اختصاص دهند. این سردخانه دارای پنجره‌های بزرگی است که از فضای تاریک می‌کاهد. دیوارها با آجرهای پشته‌ای پوشیده شده‌اند، در حالی که درب‌ها و پنجره‌ها از بتن ساخته شده‌اند.

۶) مرکز اسناد حقوق بشر آسیای جنوبی (معماران آناگرام، دهلی، هند)

6) مرکز اسناد حقوق بشر آسیای جنوبی (معماران آناگرام، دهلی، هند)-نمای آجری

چیدمان آجری علاوه بر سایه افکندن بر روی ساختمان و جلوگیری از تابش آفتاب سوزان، امکان هوادهی مناسب به داخل ساختمان را نیز فراهم می‌کند. از آنجایی که این پروژه برای افراد کم درآمد ایجاد شده است، یک جنبه‌ی زیبایی‌شناسی را با قیمت اقتصادی برای ساختمان فراهم می‌کند.

۷) غرفه کشاورزی آلمازارا سانتورده (معماران بارسلونا و صوفیار، سانتورده، اسپانیا)

7) غرفه کشاورزی آلمازارا سانتورده (معماران بارسلونا و صوفیار، سانتورده، اسپانیا)-نمای آجری

این ساختمان که کارخانه‌ی تولید زیتون است از یک چیدمان آجری ساده با نفوذ معماری فوق‌العاده‌ای ساخته شده است. نمای ساختمان هیچ پنجره‌ای ندارد و کاملاً از آجرهای براق ساخته شده است که از نزدیک می‌توان بافت آن را مشاهده کرد.

۸) مرکز اجتماعی Westvleteren (آتلیه تام ونهی، پوپرینژ، بلژیک)

8) مرکز اجتماعی Westvleteren (آتلیه تام ونهی، پوپرینژ، بلژیک)-نمای آجری

این شرکت معماری ترجیح داد از بافت و سایه‌های مختلف آجر برای نمای ساختمان استفاده کند، به جای اینکه آجرهای ساختمان‌های قدیمی را با ساختمان‌های جدید انطباق دهد. بخش اضافیِ جدید به هویت ساختمان قدیمی احترام می‌گذارد.